Zalai Nemzetközi Művésztelep

Zaláért Egyesület 1998-as alapításakor a célok között megfogalmazódott, hogy Zala megyei szellemi értékeit meg kell őrizni, egy aktív és sikeres társadalom kialakításában közre kell közreműködni. Az egyesület számos nemes feladata között kiemelt helyet foglal el a művészeti, alkotóművészeti tevékenység, kulturális örökség megóvása, a művészeti értékek pártolása.
A hazai kulturális támogatásoknak, illetve a közösségi, civil összefogásnak köszönhetően immár több mint két évtizede Zala megye meghatározó művészeti programja a Zalai Nemzetközi Művésztelep.

Az alkotótelepet többnyire vidéken, falvakban, többnyire néhány fő elhelyezésére alkalmas kistelepüléseken kerül megrendezésre. Az alkotótelep ideje alatt a különböző országokból (Ukrajna, Szerbia, Románia, Szlovénia, Svéd- és Horvátország) érkező magyar származású amatőr alkotók számára lehetőség nyílik a stíluskényszer nélküli alkotásra, úgy hogy közben a megismerik Zala megyét, a szűkebb környezetűket, a fogadó településüket, történetüket, ősi hagyományokat az ott élő embereket. Betekintés kapnak a településen eltöltött 12 nap alatt a régi zalai életből, a szokásokból. A programokon, rendezvényeken való aktív részvétellel maguk is a hozzájárulnak a hagyományőrzéshez.

A művésztelep résztvevői 12 napot töltenek el zalai falvakban. A tábori program minden évben augusztus első két hete.
A fogadó községek és művészetpártoló magánszemélyek révén az alkotók többek között Resznek, Szepetnek, Szilvágy, Tótszerdahely, Zalabaksa, Felsőrajk községek és Zalakaros város révén ismerhetik meg Zala megyét. A települések vezetői és művészetpártoló magánszemélyek évek óta örömmel fogadják a résztvevőket, ugyanis jelenlétük másfajta szellemiséget és érdekességet biztosít az ott élők számára. A hagyományoknak megfelelően minden évben a művésztelep ideje alatt az ún. alkotói napok mellett közös találkozót szervezünk, mely során találkozhatnak egymással, a különböző településeken elszállásolt részvevők a vendégváró település apraja-nagyja.
A program lehetőséget biztosít arra, hogy a résztvevők minden évben Zala megye más és más arcát ismerjék meg, mely az évenkénti új részvevők és az újabb fogadók bevonásával továbbá a visszatérő alkotók új helyszínen történő elszállásolásával biztosított. A művésztelep a fogadó települések és magánszemélyek számára is fontos esemény, hiszen az pezsdítő hatással van a falvak mindennapi életére.

A művésztelep ideje alatt a Zala megyéhez, a fogadó településhez kapcsolódóan alkotónként 2 képzőművészeti alkotás elkészítése a feladat, melyből a művésztelep végén kiállítást szervezünk. A tábori program utolsó napján a hagyományoknak megfelelően zárókiállításra kerül sor, melynek évek óta a nagykanizsai Hevesi Sándor Művelődési Központ Ősze András Galériája ad otthont. A kiállított alkotásokat egy 3 tagú szakmai zsűri értékeli, s a legjobb alkotások készítői díjazásban részesülnek. Az alkotótelep zárásával kiállítás a nagyérdemű számára még hetekig megtekinthető.

A program lehetőséget biztosít a különböző országokban élő alkotók számára a megismerkedésre, az eszme és tapasztalatcserére továbbá a rendezvény ideje alatt ismereteiket bővíthetik, megismerhetik Zala megye természeti, történelmi és művészeti értékeit, a fogadó települések számára pedig a kulturális programok színfoltjai, aktív részesei lehetnek.

A Zalai Nemzetközi Művésztelep nem tudna újra és újra megújulni új alkotók és fogadók megjelenése, a hosszú évek alatt kialakult barátságok nélkül. A művésztelep mozgatója azonban mégis állandó, hiszen a Zalai Nemzetközi Művésztelep nem lenne az igazi Angyal Mária művészettörténész odaadó munkája és Zala iránti szerette nélkül.

A szervezet számára fontos az emberi kapcsolatok ápolása. Bízunk benne, hogy zalai települések vezetőivel, népművelőivel, művészetpártoló magánszemélyekkel együttműködve ezentúl is sikerül évről évre eme kapcsolatokat erősíteni, esetleg újakra szert tenni a Zalai Nemzetközi Művésztelep rendezvény révén.