„Közösen a kanizsai Paktumért”

A Zaláért Egyesületnek az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott „Közösen a kanizsai Paktumért” című, TÁMOP-1.4.5-12/1-2012-0001 jelű pályázatát a Humán Erőforrás Programok Irányító Hatóságának vezetője 2012. november 30. napján 56.000.000,- Ft összegű támogatásra (100%) érdemesnek ítéltre. A projekt 2013. január 1. napjától 2014. április 30. napjáig tartott. A projekt az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Projektünk célja a nagykanizsai és a zalaegerszegi kistérségben élő hátrányos helyzetű munkanélküli, álláskereső személyek foglalkoztathatóságának javítása, munkaerő-piaci integrációjuk segítése mentorálással, foglalkoztatásuk támogatása, valamint a munkáltatók foglalkoztatásának bővítésére, hátrányos helyzetű munkavállalók fogadására való felkészítés. A „Közösen a kanizsai Paktumért” program a Nagykanizsai Kistérség Foglalkoztatási Paktum céljait figyelembe véve valósult meg, célunk volt a Paktum szereplőinek összehangolt szükségleteire való hatékony reagálás és a paktum tagok által megfogalmazott projektek megvalósítása a helyi munkaerőpiac fellendítése érdekében. Projektünk keretén belül 20 fő kompetenciafejlesztésben (digitális írástudás képzés), majd sütőipari munkás képzésben vett részt 2013. március 1-től, majd ezt követően 2013. augusztus 26-tól 14 fő a Kanizsai Pékség Zrt. nagykanizsai, 6 fő pedig a zalaegerszegi üzemben kerül elhelyezésre 12 hónap időtartamban. Programunk során a térségben élő 100 fő álláskereső folyamatos felkészítése történt a tartós munkavállalásra egyéni fejlesztési terveknek megfelelően. A program keretén belül továbbra is folyamatos volt a paktum partnerség erősítése, valamint célcsoportunk munkaerő-piaci esélyeinek javítása érdekében a partnerségben résztvevő szervezeteknél kapacitás-, illetve kompetencia- és szolgáltatásfejlesztés történt.

Projektünk konzorciumi partnerségben valósul meg a Zaláért Egyesület (főpályázó), a Kanizsa Pékség Zrt. és Szepetnek Községi Önkormányzat együttműködésében.

A Kanizsai Pékség Zrt. biztosított a képzés gyakorlati helyszínét, majd a végzett hallgatók a pékségnél állhattak munkába.

Szepetnek Községi Önkormányzat foglalkoztatásában egy fő mentor foglalkozott az álláskereső célcsoporttal és működött együtt velük.

1. Kiválasztás, toborzás, mentori munka: 20 fő kiválasztása a programba, egyéni esetnaplók folyamatos vezetése. A kiválasztásba bevonásra kerültek a konzorciumi partnerek is. A pékséggel együttműködve került kiválasztásra az a húsz fő, akik a képésbe bekerülhettek.

2. Digitális írástudás képzés: 2013. március 1. napján elindult a célcsoport számára a digitális írástudás képzés, mely a sütőipari munkás képzést előzte meg. A képzés célja az volt, hogy a hallgatók ismerjék meg az ECDL moduljainak követelményeit, a vizsga anyagát, az IKT eszközök használatát. Olyan készségek kialakítása a cél, melyek a hardver és szoftver típusától függetlenül biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot. Elsődleges cél az informatika tudás terjesztése, ennek megfelelően a XXI. század infokommunikációs elvárásainak való magasabb szintű megfelelés, valamint, hogy a hallgatók munkájuk során és a magánéletben egyaránt képesek legyenek az IKT eszközök, programok használatában, alkalmazásában. A képzés elvégzése előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig az álláskeresők számra is. A munkahelyi kulcskompetenciák egy részének (mint az információs-kommunikációs technológiák, a digitális írástudás) fejlesztésével az egyéni karrier lehetőségének a biztosítása, a sikeres elhelyezkedés vagy munkahely-váltás biztosítása, segítése könnyebbé válhat. További cél a munkahelyi rugalmasság növelése a társadalmi és munkaerő-piaci integráció sikerességének és tartósságának biztosítása. Csoportunk a képzést sikeresen elvégezte, minden hallgató levizsgázott és átadásra kerültek a tanúsítványok.

3. Projekt Ciklus Menedzsment képzés: A 2013. március 28-29-én megtartott Projekt Ciklus Menedzsment képzés a hatékony és sikeres projektmegvalósítás érdekében jött létre, valamennyi partnerszervezet részvételével. Célja volt a projekt partnereknél tevékenykedő kapcsolattartók szakmai kompetenciájának fejlesztése. A tevékenység elvárt eredménye volt a projektadminisztrációs rendszer kialakítása.

4. SÜTŐIPARI MUNKÁS KÉPZÉS: 2013. április 1. napján elindult a célcsoport számára a sütőipari munkás képzés. A képzés célja: A sütőipari munkás a képestés birtokában legyen alkalmas az alapvető sütőipari termékek gyártástechnológiai műveleteinek manuális végzésére. Képes legyen a gépek üzemeltetésére, valamint az üzemelés során fellépő egyszerűbb zavarok felismerésére. Ismerje a higiéniai és munkavédelmi előírásokat, váljon alkalmassá azok betartására. A sütőipari munkás olyan munkaterületen dolgozik, ahol emberi fogyasztás céljára élelmiszert állítanak elő. Ezért tevékenységével elő kell segíteni az élelmiszerekkel szembeni mennyiségi, minőségi és higiéniai követelmények és szabványelőírások betartását.

2013. április 1. napján elindult a célcsoport számára a sütőipari munkás képzés, mely 2013. július 25. napjáig tartott. Augusztus 23-án a bevont 20 fő sikeres vizsgát tett.

Próbavizsga, záróvizsga. 20 fő teljesített.

2013. augusztus 26-tól munkába állás: 6 fő Zalaegerszeg, 14 fő Nagykanizsa – Kanizsa Pékség.

Szervezetfejlesztés:
Szepetnek Község Önkormányzata, mint humánerőforrás-fejlesztéssel és munkaerő-piaci szolgáltatásokkal foglalkozó partnerszervezet kompetencia- és szolgáltatás fejlesztése.

A tevékenység végrehajtásának kötelező elemei: a jelenleg nyújtott szolgáltatások, és ezek szervezeti és humán feltételeinek feltérképezése, szervezeti diagnózis felállítása, majd ezek alapján a szolgáltatások fejlesztése érdekében szükséges fejlesztési lépések meghatározása, majd megvalósítása. 

Tevékenység elvárt eredményei: a szolgáltatások leírásainak elkészítése, különös tekintettel a projektben végzett mentorprogramra (kiválasztás, toborzás, projektbe vonás, személyi tanácsadás, információnyújtás, képzésben való benntartás, utógondozás), illetve a közfoglaltatás-szervezéssel kapcsolatos feladatokra;

A projektben résztvevő, a közvetett célcsoport foglalkoztatását vállaló Kanizsa Pékség Sütőipari és Kereskedelmi Zrt. szervezetfejlesztése a foglalkoztatás bővítése érdekében.

Tevékenység elvárt eredményei:
- A szolgáltatás keretében kidolgozásra került egy munkahelyi beilleszkedési program, melynek része a vállalati mentor(ok) felkészítése a hátrányos helyzetű munkavállalók sikeres beilleszkedése érdekében.
- A tevékenység keretében elkészült a vállalkozás egészségfejlesztési terve az alábbi szerkezetben:
1. kiinduló helyzet felmérése (állapotleírás),
2. egészségstratégia és cselekvési terv kidolgozása
3. az egészségterv folyamatos külső-belső kommunikációja
4. a program megvalósulásának és eredményeinek folyamatos monitorozása, értékelése az eredmények visszacsatolása a megvalósításba.

A program során a célcsoporttagok elhelyezkedési nehézségeit próbáltuk enyhíteni, illetve részükre olyan mentori támogatást, szolgáltatást nyújtani, melynek eredményeként segíthetjük a munkaerőpiacra történő visszajutásukat. A mentor tapasztalatai és a munkaerő-piaci információk, valamint a célcsoporttagok javaslatai alapján (mivel helyi viszonylatban is nagyon nehéz volt az elhelyezkedés) szerettünk volna még több lehetőséget biztosítani a képzésben nem résztvevő célcsoporttagok részére (azaz a 80 fő részére), hogy hatékonyabban juthassanak munkához. Ezért az érdeklődők körében erősíteni kívántuk az önfoglalkoztatásra való felkészítést egy vállalkozói ismeretek tréning keretén belül, melyben egy 40 órás, „Vállalkozó leszek” modul került átadásra. 30 fő vett részt a képzésen, egy képzési helyszínen, párhuzamosan zajlott a képzé 15-15 fő célcsoporttag részére. A képzés március 3-7-ig valósult meg.

A „Közösen a kanizsai Paktumért” című, TÁMOP-1.4.5-12/1-2012-0001 jelű projekt honlapja.