XXIII. Zalai Nemzetközi Művésztelep

A korábbi évekhez hasonlóan a XXIII. Zalai Nemzetközi Művésztelepnek is a zalai falvak adtak otthont. A művésztelepre érkező alkotók többnyire vidéken, falvakban, többnyire néhány fő elhelyezésére alkalmas kistelepüléseken kerültek elhelyezésre.
A művésztelep résztvevői 12 napot töltöttek el zalai falvakban. A tábori program 2013. július 29-től augusztus 8-ig tartott és egy színvonalas zárókiállítással zárult. A program lehetőséget biztosított arra, hogy a visszatérő résztvevők minden évben Zala megye más és más arcát ismerjék meg. 2013-ban 7 új művész csatlakozott a programunkhoz, többségük Szlovákiából, Szerbiából és Svédországból érkezett.
Az alkotótelepen a következő alkotók vettek részt: Romániából Lendvay Zoltán, Visnyei Gábor, Szerbiából Eva Pavesis, Katarina Mandic, Vera Hegedűs, Ibolya Korponai, Horvátországból Katarina Pajtlar, Stjepan Levacic, Szlovákiából Karácsony Réka és Osztrozányszky Gellért, Ukrajnából Alekszandr és Olga Lukach, Svédországból Sara Zsabka és Anita Hage. A Zalai Nemzetközi Alkotótelepek tagjai a szabadfoglalkozású festőművészek mellett Romániában és Ukrajnában élő művésztanárok is. 2013-ban összesen 24-en vettek részt alkotóként a XXIII. Zalai Nemzetközi Művésztelepen.

A program ideje alatt az alkotói napok idején napi aktív művészeti foglalkozások zajlanak, továbbá a program ideje alatt szakmai szemináriumot szerveztünk kötetlen formában Bak településen lévő Göcsej kapuja ÁMK-ban. A rendezvény a Zalai Művésztelep esetében már hagyománynak mondható. A szeminárium ideje alatt szakmai előadásokat hallgathattak a résztvevők.
A 12 napos program utolsó napján a hagyományoknak megfelelően zárókiállításra került sor, melynek 2013-ben is a nagykanizsai Hevesi Sándor Művelődési Központ Ősze András Galériája adott otthont.
A művésztelep ideje alatt a Zala megyéhez, a fogadó településhez kapcsolódóan művészenként 2 képzőművészeti alkotás elkészítése volt a feladat, melyből a művésztelep végén kiállítást szerveztünk. Az alkotások között van olajfestmény, grafika, képplasztika. A kiállított alkotásokat egy 3 tagú szakmai zsűri értékelte, s a legjobb alkotások készítői díjazásban részesültek. A kiállítás a nagyérdemű számára még 2013. szeptember 6-ig volt megtekinthető.
A kiállítást a Zaláért Egyesület ügyvezető elnöke nyitotta meg köszönőjével, majd Lehota M. János esztéta méltatta az alkotásokat és azok alkotóit, majd Angyal Mária művészettörténés és a művésztelep szakmai vezető és kurátora tartott rövid elemzést, értékelés a kiállított alkotásokról. A beszédeket követően a díjátadásra került sor.

Alkotói díjban részesült:

• Anita Hage (Svédország)
  • Katarina Mandic (Szerbia)
  • Marton Katalin (Románia)
  • Németh Dezső (Magyarország)

Különdíjban részesült:

• László Hajnalka (Románia)
  • Ostrozánszky Gellért (Szlovákia)

A díjátadást követően a XXIII. Zalai Nemzetközi Művésztelep bezárta kapuit, s az szervezők az együttműködő önkormányzatokat, magánszemélyeket, pártolókat és legfőképp az alkotókat hangulatos vacsorával látta vendégül.